Portable Docking Station | Windows® & Mac | 4K | GbE | TAA Compliant
- DOCKING STATION WITH ESSENTIAL PORTS: 4-in-1 USB C multiport adapter with 4K 30Hz HDMI video output, Gigabit Ethernet port, USB 3.0 Hub 5Gbps (1x USB-A and 1x USB-C ports); USB bus-powered
- EXTRA LONG CABLE: Mini dock has an attached 13 in (34cm) cable to provide extended reach to reduce connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite or laptops on riser stands
The USB Type-C adapter is compatible with Thunderbolt 3 ports.
Add a 4K UHD Monitor
With HDMI output, this USB-C multiport adapter makes it easy to expand your virtual workspace onto an external 4K HDMI monitor. The adapter supports resolutions up to 4096 x 2160p (24Hz) or 3840 x 2160p (30Hz), as well as audio.