StarTech USB-C Multiport Adapter - USB-C Travel Docking Station w/ 4K HDMI - 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub - Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop - White DKT30CHPDW (3 Years Manufacture Local Warranty In Singapore)
Portable Docking Station | Mac & Windows® | GbE | Thunderbolt™ 3 Compatible | TAA
- 4-IN-1 TRAVEL DOCK: USB-C multiport adapter has 4K 30Hz UHD HDMI video output for a single display, 2x USB-A 3.0 (5Gbps) ports, Gigabit Ethernet (GbE), and 60W Power Delivery 2.0 charging pass through
- EXTRA LONG CABLE: The portable silver & white USB-C mini dock’s 25cm (10 in.) attached cable provides extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices or laptops on riser stands
And, with support for 60W USB Power Delivery 2.0, you can power both the adapter and charge your laptop at the same time.
Create a Powerful Workstation
The versatile USB-C adapter lets you create a dual-monitor workstation virtually anywhere, providing 4K Ultra HD (3840 x 2160p) HDMI output with 30 Hz refresh rate and audio, two USB 3.0 ports, and a Gigabit Ethernet port, with support for USB Power Delivery 2.0.