Vertiv LIEBERT GXT5 ON-LINE 2000VA 230V LCD PF1.0 2U EXTENDED RUN RACK/TOWER RAIL KIT BUNDLED GXT5-2000IRT2UXL (3 Years Manufacture Local Warranty In Singapore)
- Available in 750VA/1/1.5/2/3kVA
- Top-level on-line double conversion UPS for mission-critical application
- Unity output power factor
- LCD multi-language color display (gravity sensing)
- On-line (VFI) mode efficiency up to 94% at full load
- Active ECO mode efficiency up to 98%
- Energy Star 2.0 certified
- Controllable and programmable output sockets
- Integrated solution with batteries and electronics
- External battery cabinets auto-detection
Specification
Model Number GXT5-2000IRT2UXL
Ratings (VA/W ) 2000 VA / 2000 W
Dimensions and Weight
Dimensions (mm) Unit, W×D×H 470×430×85
Unit Weight (kg) 21
Input
Rated Volatge 230 VAC
Rated Frequency 50 Hz / 60 Hz
Frequency Range 40 to 70 Hz
Power Factor ≥0.99
Output
Nominal Voltage 200/208/220/230/240 VAC
Waveform Sine wave
Inverter Overload Capability
Internal Battery
Rated Voltage 48 Vdc
Charger Current Nominal 2.2 A; Maximum 8 A
Type Valve-regulated, non-spillable, lead acid
Qty x V x Rating 4 x 12 V x 9.0 Ah
End Cell Voltage 1.67 V/cell (discharge voltage per cell will be from 1.67 Vdc to 1.90 Vdc, canbe selected by PARAMSET)
Floating Voltage Equalize charge: 2.35 V/cell; Float charge: 2.27 V/cell
Battery Voltage Range 40 Vdc to 56.4 Vdc
General
Operating Temperature Full power up to 40 ºC (up to 50 ºC with derating)
Storage Temperature, °C – 15 to + 40
Relative Humidity 0 to 95% non-condensing
Operating Elevation Up to 3,000 m at 25°C without derating
Audible Noise
<46 dBA max @ 3ft.
(1 m) front and
sides <45 dBA max
@ 3 ft. (1 m) rear
Safety UL-1788 (Fifth Edition) ,C-UL listed, IEC 62040-1: 2017 Edition 2.0, EN 62040-1:2008+A1:2013
RFI/EMI CISPR22 Class A (RFI) / FCC Part 15 (Class A)
Transportation ISTA Procedure 1A