Cisco Catalyst 1200 C1200-24T-4G 24 Ports Manageable Ethernet Switch - 10 Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 10GBase-X - 3 Layer Supported - Modular - 4 SFP Slots - 25.63 W Power Consumption - Optical Fiber, Twisted Pair - 1U High - Rack-mountable
Build a reliable, easy-to-use business network at an affordable price
provides a simple and reliable experience.
Cisco Catalyst 1200 Series switches
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 24 networking ports to establish large network
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
Specification
| Manageable | Yes |
| Features | Fanless |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Network Technology | 10GBase-X |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.1w |
| IEEE 802.1Q | |
| IEEE 802.1p | |
| IEEE 802.1D | |
| IEEE 802.3z | |
| IEEE 802.1ab | |
| IEEE 802.11ac | |
| IEEE 802.3at | |
| IEEE 802.1s | |
| IEEE 802.1x | |
| IEEE 802.3az | |
| IEEE 802.3u | |
| IEEE 802.3x | |
| IEEE 802.3af | |
| IEEE 802.3ad | |
| IEEE 802.3ab | |
| IEEE 802.3 |
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Office | |
| IP Phone | |
| IP Camera | |
| Enterprise | |
| Business |
| Weight (Approximate) | 2.63 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.9 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 240 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | Power Supply |
| AC | |
| Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Consumption | 25.63 W |